top of page

Ako včely využívajú včelí plást a vosk

  • Obrázek autora: Marian Holub
    Marian Holub
  • 12. 12. 2021
  • Minut čtení: 3

Aktualizováno: 3. 2. 2022


Včielky na včelom pláste.

V jednom z minulých dielov ste sa dozvedeli, že z biologického hľadiska je každá včelia rodina jeden organizmus, nazývaný aj superorganizmus, pretože ani jedna kasta príslušníkov včelej rodiny nedokáže žiť a fungovať sama, ale len ako jeden celok. Včelí plást sa považuje za orgán tohto superorganizmu.


Včely žijúce vo voľnej prírode, aj včely chované, obývajú hniezdo, dutinu, ktoré si sami zariadia. V prírode to býva bútľavý strom, my včelári včielkam poskytneme včelí úľ, ktorý túto dutinu napodobní. Včely si túto dutinu zariadia pre svoje potreby, a vystavajú v nej plásty.


Prečo to tak je?

V prírode sa stretávame s tým, ako si rôzne živočíchy stavajú hniezdo. Vtáci si prinesú halúzky a trávu, zlepia blatom a majú. Líška si vyhrabe noru. Mravce si postavia hniezdo z ihličia a trávy. Ale včely na stavbu nepoužívajú žiaden prinesený materiál, ale hniezdo vystavajú z hmoty, ktorú sami produkujú. Táto hmota sa nazýva včelí vosk. V živočíšnej ríši je toto veľmi ojedinelý jav.


Vosk vzniká v páre žľazových polí, ktoré sú uložené na brušnej strane zadočku robotníc. Nazývajú sa aj voskové zrkadlá. Najproduktívnejšie sú medzi 12. a 18. dňom života, potom znefunkčnejú. V určitých prípadoch je možné ich funčnosť obnoviť.





Vosk po vystúpení na povrch tela včely stuhne, a zmení sa na tenučké šupinky. Vyzerá to skoro ako lupiny vo vlasoch. Včela si tieto šupinky podá špeciálne na toto prispôsobeným článkom zadných nôh cez stredná a predné nohy k ústam.


Tu ho hryzadlami premiesi, a pridá k nemu výlučky hryzadlovej žľazy. Teraz vosk získa tú správnu koznistenciu, s ktorou je možné ďalej pracovať. Tento prípravný proces spracovania 1 šupiny trvá asi 4 minúty.

Mohlo by vás zaujímať: Čo robia včely v zime

To je ako keby murár “vypotil” tehly, a znich rovno staval dom, a ešte by dokázal na prianie zákazníka ovplyvniť ich kvalitu. Zo 100 gramov vosku včely dokážu vystavať asi 8000 buniek, a na týchto 100 gramov vosku je potrebných 125000 voskových šupiniek.


Mimoriadne veľký stavebný pud má roj včiel, ktorý keď si po opustení pôvodného včelstva nájde nové hniezdo, ihneď ho zariadi. Musí vyprodukovať 1200 gramov vosku, z ktorého sú schopné vystavať asi stotisíc buniek. To zodpovedá stredne veľkému hniezdu. Včelí roj to dokáže zvládnuť v priehu niekoľkých dní!


Stavba včelieho plástu

Stavba včelieho plástu začína vžy od stropu, včely sa poprepletajú nohami, a vytvoria stavebné retiazky, niečo ako lešenie. Vzor buniek plástu vyvolá u každého pozorovateľa obdiv. Všimnite si plást na fotografii, ktorý som odfotil dnes pri kontrole včielok.


Je to neuveriteľne presná geometria, každá bunka má dokonalý 6 uholníkový tvar. Všetky uhly medzi stenami bunky zvierajú presne 120 stupňov, hrúbka steny bunky je presne 0,07 milimetra. Plásty visia zvisle, ale bunky smerujú mierne k stropu, neležia vodorovne. Ulička medzi paralelne viciacimi plástami je 8-10 milimetrov.


Velikáni svetovej fyziky, ako Kepler, alebo Galileo boli fascinovaní včelími plástami, a udivovalo ich, ako včely dokážu bez matematických metód vytvoriť tak presné dielo. A to v úplnej tme!





Plásty a ich funkcia


Plásty hniezda a ich 100000-200000 buniek plnia viaceré funkcie. V prvom rade je to obytný priestor, ďalej priestor,ktorý slúži ako skladisko, detská izba, telefónna linka, výrobňa medu, obrana proti patogénom a informačná pamäť.


Keď sa pozriete na fotografiu plástu, zbadáte bunky naplnené niečím žltým. Je to uskladnený peľ, ktorý pracne priniesli do úľa, a ubili hlavičkami do buniek. Tento slúži na výživu plodu. Vidno tam bunky, v ktorých sa čosi leskne, to je čerstvý nektár, z ktorého bude med. A v pravej hornej časti vidno zatvorené bunky, tam už je uskladnený zrelý med, ktorý včely zatvorili voskovým viečkom.


V iných bunkách sa vyvýjajú mladé včielky, táto časť hniezda sa nazýva plodisko, a je svätyňou každého včelstva.


Rozmiestenenie buniek na pláste

Systém rozmiestnenia buniek podľa funkcie podlieha prísnej logike. Od kraja nájdeme zásobné, krycie plásty, ktoré obsahujú med a peľ pre výživu včelieho plodu. V strede sa nachádza plodové hniezdo, bunky do ktorých matka nakladie vajíčka, ktoré sa neskôr zmenia na larvičku, až kým nenastane štádium zakuklenia, kedy včely bunku s larvou zaviečkujú, a mladá včielka sa potom sama prehryzie von ako na tomto videjku.





Zásoby nektáru, z ktorého vyrobia med, ukladajú vždy nad hlavu, do najvyššieho poschodia. Horný okraj buniek plástov je ukončený výrazným zosilnením, ktoré hrá v tme hniezda rozhodujúcu úlohu pre komunikáciu.


Nesie totiž dobre vibrácie, a včelie tance ktoré slúžia na odovzdávanie informácií o zdroji a polohe znášky, tvoria chvenie, ktoré sa šíri po pláste ďalej k ostatným včelám.


Pre lepšie pochopenie odporúčam prečítať si článok Aj včely majú svoju reč.

Okrem orientačných tancov včely komunikujú prostredníctvom plástu aj o iných záležitostiach, ktoré neboli doposiaľ objasnené. Včelí plást je udržiavaný v 100% čistote, bunky sú neustále čistené, hneď ako sa mladá včielka vyhryzie z bunky, hneď ju po sebe očistí.

 

Včelí vosk patrí medzi 6 včelích produktov, a využívame ho aj my. Okrem toho že je zdravý, a dá sa požívať spolu s medom (plástový med), používa sa na výrobu sviečok, a veľké uplatnenie má v kozmetike. Škoda len, že z fotografie necítite, ako krásne vonia!

Comments


Commenting on this post isn't available anymore. Contact the site owner for more info.
Post: Blog2_Post
bottom of page